ČZ 175 typ 470 z roku 1968

ČZ 175 typ 470 z roku 1968

Tento motocykl ČZ 175 typ 470 je pro mě opravdovou výzvou. Opravdu se pod tím zanedbaným vzhledem skrývá červená sportka? Důležité je to, že je v původní barvě, některé díly půjdou zachránit, některé díly se budou muset pravděpodobně znovu nalakovat. Hlavně tedy přední blatník a nejspíš i kryty předních tlumičů. Ty moc přesvědčivě nevypadají. To byla první myšlenka než jsem skutečně zjistil v jakém stavu se dochovala.

Původní stav

7. Ledna 2018

Plán restaurování

8. Ledna 2018

A jaké mám plány? Vyměnit poškozené díly, nové gumové díly a pláště. Motor před odstavením nešel nastartovat tak se mu podívám na zoubek a pokud pojede a nebude naznačovat špatný chod generálka se dělat nebude. Připravit stroj na STK a provoz na komunikacích.

Rozebírání

25. Února 2018Zdroj

Rozebírání motocyklu je v plném proudu. Líbí se mi jak je všechno krásně špinavé. Všude neskutečná vrstva šmíru a směsi hlíny, prachu a oleje. Některá místa jsou už tak zatvrdlá že je nutné nečistoty vyloženě odškrabávat a odsekávat. Šrouby zarezlé a většina se při povolování utrhne. Ale zatím se mi vše daří úspěšně rozebrat.

Pokračování rozebírání

26. Února 2018 – Zdroj

Pomalu z rámu sundávám poslední komponenty a chystám se na kompletní a nezábavné čištění od několika letého nánosu šmíru a humusu. Ukazují se první nedostatky, které bude potřeba doladit a upravit. Ale se vším se počítá. Motor jsem hodil do stojanu a začal z něj oškrabávat špínu a myší trus. Nějaké uvolnění benzínem a uvidíme co se pod tím nánosem skrývá.

Čištění motoru

28. Února 2018 – Zdroj

Motor po koupeli vypadá rozhodně lépe. Nemeškám a po oschnutí sejmu víko spojky abych nahlédl, v jakém stavu je vnitřek motoru. První čeho jsem si všiml je okousaný startovací segment. Páni dobře mu dal někdo na prdel. Ještě shodím spojkový koš a nahlédl také k převodovce. Ale protože je mezi bloky silný papír, budu jej stejně půlit aby jsem věděl co vše je ještě uvnitř za paseku.

Půlení motoru

3. Března 2018 – Zdroj

Rozpůlil jsem motor a čekalo na mě nemilé překvapení. Motor byl zatěsněn 1mm papírem. Proč? To nikdo neví. Když jsem pak složil bloky k sobě s převodovkou, byla vůle jak na hlavní tak i na předlohové hřídeli. Vůbec nechápu, proč tam bylo tak silné těsnění, které jednak vůle navýšilo a hlavně převodovka nebyla vůbec vymezená. No ještě že jsem motor rozloupl.

Práce na rámu

5. Března 2018 – Zdroj

Bylo potřeba odbrousit nepůvodně dovařovanou stupačku v rámu, která byla taky už později ulomena. Měl jsem nachystaný celý držák stupaček, že by sem jej z rámu odřezal a navařil nový. Ale nejprve jsem si řekl že se to pokusím zachránit a podařilo se. Chybějící trubku levé stupačky jsem koupil ve vydařené replice a musel dovařit na rám uchycení stupačky samotné. Dále jsem se musel věnovat taky držáku výfuku. Ten byl od rámu utržený a oba konce zůstaly na výfuku, dovařeno a opraveno. V neposlední řadě bylo potřeba nahradit dodanou pásovinu, ke které byla přidělaná vzpěra válce. Vše nachystáno, očištěno a přelakováno.

Skládání rámu

8. Srpna 2018

Motor složený a díly nachystány. Nic mi nebrání začít pomalu motorku znovu skládat. A protože jsou barevné díly hodně hezké je radost koukat se, jak mi pod rukama roste znovu hezká sportka. Nečekal jsem že to dopadne až tak dobře.

Nová elektroinstalace natažená a motocykl doskládány. Nic mi nebrání uskutečnit první start. Běžný startovací rituál, zapnu klíček, kopnu a motor běží. Naprosto dokonalé. Teď už musím spěchat a dodělat kola. Těším se až se poprvé svezu.

Hotovo

2. Listopadu 2018

Kola mám hotová, motorka projeta s rezervní nádrží. Tu, kterou budu na motorku instalovat musím ještě zavařit. S čím jsem ale počítal bylo zapalování, které s původním regulátorem prostě nedobíjelo. Co se dá dělat, po repasi bude jako nové.

Oprava zapalování

5. Listopadu 2018

Zapalování se vrátilo z repase a vypadá opravdu moc hezky. Opět jsem nechal nahradit původní regulátor za elektronické. Už jenom zbývá nainstalovat na motor a odzkoušet. Ale to povalí na 100%. Ještě se mi nestalo, že by repasované zapalování neběželo, když ho kontrolují.

Oprava nádrže

8. Února 2019

Nádrž je zavařená, ještě vyzkoušet zda neteče. Protože je pod barvou stále chrom, krásně mi to při vaření pěnilo. Vařil jsem ji dvakrát, nejprve klasickým drátem, protože tam byla obří díra. Benzín netekl a tak jsem dal nádrž na rám. Projel a během pár dní začala nejprve prolínat a později kapat. Takže znova sundat a zaletovat mosazí. Nádrž během 14 dní neuronila ani kapičku a tak konečně můžu oslavit úspěch. Přelakuji svár a může jít nazpět na rám.

První jízda

25. Ledna 2020 – Zdroj

Úplně první jízda na ČZ 175 typ 470. Spojka byla pěkně zalepená a na začátku to vypadalo že mi motorka chcípne ale ustála to a spojka se odlepila. Na sportce je prostě jízda úplně jiná než na kývačce. Jezdí se mi na ní líp. Video z jízde zde: ČZ 175 typ 470 z roku 1968 – První jízda – Gomotoru.

Výměna spojkových lamel

22. Dubna 2020 – Zdroj

I to se může stát. To je hold riziko staré spojky. Jednou to přijít muselo. Stářím a únavou materiálu spojkových pružinek začalo docházet ke klouzání spojky až do fáze jejího spálení. Po rozbalení motoru se linul smrad spáleného oleje a spojky. Naštěstí to odnesly jenom lamely a mezi lamely. Takže proběhla kompletní výměna lamel, mezi lamel, pružinky a podložky s kolíkami.

Zdroje

  • Náhradní díly nakoupeny – Motokrámek.
  • Pneumatiky zakoupen – Moto pneu.
  • Repas zapalování provedl – Dynama Zahradníček.