Bicykl ČZ

Dostaly se mi do rukou kola na dva bicykly z válečného období, které jsem dával do kupy. První sada je na pánskou verzi praporkového bicyklu ČZ. A protože bude pánská verze kola v původním stavu, musím ponechat v původním stavu i ráfky. Špice se budou z bezpečnostního hlediska měnit za nové. Sice nebudou kola na denní ježdění ale nějakou tu jízdu kolem komína zvládnout musí. Druhá sada je na dámskou verzi kola. Ta bude kompletně zrenovovaná a tak bude potřeba provést renovaci i na kolech. Středy se nově pochromují, obruče se nově nalakují a obě sady se vypletou na nové špice.

28.3.2022 – Odrezení

Nejprve se musí všechny dostupné ráfky vyčistit a kompletně odrezit. Po pár hodinách práce, otáčení a namáčení jsou ráfky odrezeny. Teď musím pár dní vydržet aby odrezovač dokončil to, co začal a všechna rez byla rozpuštěna a ta která zůstane pasivována.

4.4.2022 – Před ošetřením

Odrezovač krásně zapracoval a pomalu začíná vysychat. Pak přijde další fáze odrezení dalším odrezovačem, který změní strukturu pozůstalé rzi. Na závěr se musí všechno uzavřít aby ráfek nepřijímal vlhko z okolního vzduchu a rez nepokračovala. 

11.4.2022 – Po ošetření

Ráfky ošetřeny a nachystány. Konečně si můžu vybrat dva kousky, které se použijí na pánskou verzi. Ten třetí ráfek společně se čtvrtým který není na foto, protože jeho stav už nebyl vhodný k zachránění ale jen na nové lakování. Já mám vybráno. Budu moct rozebrat kola a vyčistit náboje. Než ale kola rozeberu, musím se ujistit že se dají špice na tato kola dobře sehnat. Aby jsem nerozpáral kola a pak zjistil, že je nebudu mít na co zpět vyplést. V tom čase si nakoupím i ložiska do nábojů, pneumatiky a duše.

18.4.2022 – Pneu a špice

Vybrat pneumatiky podle rozměru a podobného vzorku. Vybrat délku špic a niplů podle originální špice a porovnání zda jsou na předním i zadním kole o stejné délce. Naštěstí ano a tak je alespoň o jednu starost méně.

25.4.2022 – Předloha předního kola

Zadní kola jsou bez problému. Jsou dvě a obě stejná. U předního mám problém. Je jen jedno a nemůžu jej rozebrat, neměl by jsem totiž podle čeho nově vyplétat. Proto jsem si musel do prázdné obruče vyplést předlohové kolo podle originálu. Až originál rozeberu, podle předlohy jej znova vypletu. Alespoň jsem si vyzkoušel, jak se budou kole vyplétat. Pohodička.

2.5.2022 – Test nové pneu

Vyzvedl jsem nové pláště a hned jsem musel vyzkoušet jak bude kolo s novou pneumatikou vypadat. Myslím že s kombinací nových špic je kolo skoro jako nové. Paráda. Líbí se mi to moc.

9.5.2022 – Hotová kola pánská verze

Kola na pánskou verzi jsou hotová, vycentrovaná, obutá. Konečně se můžu naplno věnovat dámské verzi, na které bude potřeba více máknout.

16.5.2022 – Náboje dámská verze před

Pánská verze hotová nyní se můžu plně věnovat dámě. Oba náboje kompletně rozebrané, vyčištěné a přebrané díly, které se nechají nově nachromovat. Díly vybrány očištěny a nachystaný pro předání do chromovny. Modlím se aby se nic neztratilo a aby se alespoň trefili do přislíbeného termínu.

23.5.2022 – Ráfky po laku

Ráfky na dámskou verzi mám konečně také nachystané. Opískované a nalakované na černo. Ještě aby se vrátily náboje z chromování a můžu kola vyplíct.

30.5.2022 – Náboje dámský bicykl po

Další super pokrok. Po měsíci a půl se vrátily díly z chromování. Jsem spokojený jak s výsledkem tak s cenou chromování a hlavně dobou. Přislíbeno bylo cca měsíc a po měsíci a půl jsou díly doma takže za mě paráda. Částka taktéž dodržena. Ne úplně ale přesto na nábojích byl zachován znak čezet, dokonce i na jedné rádlované matičce. Takže opravdu skvělé. O tom kdo mi díly chromoval napíšu někdy později až tam pošlu další díly a uvidím, zda se dá na firmu spolehnout.

6.6.2022 – Skládání dámská verze

Jelikož mám všechno nachystané pro skládání a vyplétání kol ihned jsem se do toho pustil. Jde vidět že už vyplétám tato kola po několikáté a tak už to bylo celkem svižné. Šup šup a kola stojí takřka hotová. Nyní stačí vycentrovat. Blížím se k finále.

13.6.2022 – Hotová kola dámská verze

Kola jsou vypletená a tak zbývá jenom centrování a obutí. Centrování bylo takřka bleskové do druhého dne. Sám jsem nečekal že to bude tak rychle ale paráda. Na nic jsem nečekal a kola okamžitě dokompletoval. Při skládání jsem použil mýdlovou vodu aby vše hezky zaskočilo do sebe a tak budu muset ještě opláchnout pneumatiky. Ráfky jsem vyčistil ale na pneumatikách se mýdlo ukázalo až po oschnutí. Ale mohu téměř říci že mám obě sady kol konečně hotové.

20.6.2022 – Dodělávky pánská verze

Pro pánské kolo ještě zbývá dodělat poslední dílky. Vyčistit a nachystat matičky, šponováky a podložky. Teprve teď se dá říct, kola na pána jsou hotová. Nádhera. Moc se mi to líbí až to bude nasazené na kole to bude luxus.

27.6.2022 – Dodělávky dámská verze

Pro dámské kolo ještě zbývá dodělat poslední dílky. Teprve teď se dá říct, kola na dámu jsou hotová. Až to bude nasazené na rámu a po boku s původní pánskou verzí budou kola luxusní.

Pokračování příště….