Stahovák zadního tlumiče Pionýr

Celý stahovák zadního tlumiče je rozdělen na tři díly. První je podkova, která se našroubuje na horní závěs a druhá podkova se pak opře o podložku tlumiče a utažením vysune pístnici tlumiče ven, aby se dalo dostat na zápich pro klíč 7mm. Třetím dílem je závitová tyč s mezikusem. Ten má z jedné strany běžný závit a z druhé strany jemný aby se dalo spojit závitovou tyč s pístnicí.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 1

První podkovu nasunu na horní závěs a prostrčím šroub M8. Z jedné strany je průchozí díra z druhé strany závit.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 2

Druhou podkovu převleču přes horní závěs a zapřu o podložku mezi závěsem a plechovým krytem. Matici nahoře utahuji a kryt jde směrem dolů.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 3

Matici dotahuju tak dlouho, než se ukáže zápich pro 7mm klíč na pístnici.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 4

Druhá podkova je z jedné strany vybrána aby se dal nasadit 7mm klíč na zápich pístnice.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 5

Díky vybrání je snadné nastrčit klíč do drážky.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 6

Ještě jeden pohled na prostrčený klíč 7mm. Jakmile je klíč na svém místě, matici povolím aby se podložka zapřela o klíč a uvolnil se horní závěs k manipulaci.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 7

Tlumič je zajištěný klíčem. Proto po sundání druhé podkovy můžu vytlačit tyčinku a vyšroubovat horní závěs ven.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 8

Jakmile mi z tlumiče kouká jen závit z pístnice nasadím na něj spojovací mezikus. Ten má z jedné strany jemný a z druhé strany běžný závit.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 9

Jemným závitem na pístnici a do obyčejného bude našroubována závitová tyč. Mezikus je silný tak aby prošel podložkou dovnitř.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 10

Znovu použiju druhou podkovu a provleču jí závitovou tyč a tu našroubuji do mezikusu. Lehce dotáhnu aby se uvolnil klíč a šel vytáhnout.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 11

Nyní povoluji stahovák. Pružina se roztahuje a horní kryt tlumiče jde ven. Mezikus a část závitové tyče prošla podložkou a je uvnitř. Povoluji tak dlouhou než nebude pružina napružená.

Stahovák zadního tlumiče Pionýr 12

Celé to pak rozšroubuji a tlumič je rozebraný. Žádné zápasení s pružinou, mačkání a vystřelování. Stejným postupem ale obráceně jej zase složím.

Není to návod na výrobu ani návod na rozebírání. Je to pouze ukázka co k jsem si pro rozebírání vyrobil a jak to používám a jak to funguje. Je to rychlo pokus. Nic není přesné, nic není dobroušené. Zatím je to jen prototyp ale funkční. Takže mám radost.


Celou galerii si můžete prohlédnou v plném rozlišení zde. Rozměry nemám. Bral jsem vše od oka tak aby to prostě sedělo a fungovalo.