ČZ 125/150 B/T/C – Řešení tlumivky a usměrňovače

V diskuzi jsme řešili zda je možné nahradit jednotlivé komponenty elektroinstalace motocyklů ČZ 125 B, ČZ 125 T, ČZ 125 C a ČZ 150 C za modernější řešení.
Diodu už využívám a tak se můžeme kouknout i na zbytek. Diskuze se nachází zde: https://gomotoru.cz/navstevni-kniha/#comment-473.

1) Původní selenový usměrňovač lze nahradit diodou (KY 708). Nahrazoval jsem usměrňovač touto diodou jak na ČZ 125 T tak i na ČZ 150 C. Ovšem u obou mám stále původní tlumivku. Nicméně dobíjení baterie funguje tak jak má. Diodu lze zapojit podle jawarmaniakova návodu (Jak vyzrát na selenový usměrňovač), má tam i další alternativní možnosti použití schotkyho dioda nebo polovodičová dioda.


2) Původní tlumivka by se dala nahradit např. tímto (Světelný regulátor RPN-6-1F_8S-2P), bohužel nemám tuto součástku odzkoušenou ale zase na druhou stranu nemám důvod tomu nevěřit. Někde jsem narazil na konverzaci, u které někdo psal že tento regulátor používá a v pohodě. Tak jsem si to do budoucna poznamenal kdyby bylo potřeba řešit tlumivku. Bohužel zde vám se zapojením neporadím. Zatím jsem to nijak nezkoumal.

Vize do budoucna. Chtěl bych ten světelný regulátor vyzkoušet a trochu tu rozepsat celou problematiku, jak snadná náhrada je nebo ne, jak jej do soustavy zapojit ale to bude někdy v budoucnu.