Jawa 50 typ 555 z roku 1959 – Oprava brzd

3.4.2021

Při restaurování pionýra jsem sáhnul po replikových čelistí. Už jsem je na nějakého pionýra bral a nebyl s nimi žádný problém tak jsem to riskl podruhé. A protože jsem tomu tak slepě důvěřoval vůbec jsem neuvažoval o nějaké kontrole či porovnání s původními čelistmi co jsem z motocykl vytáhl. Jsou špinavé a tak už na ně sahat nebudu a nechám je ležet na dně krabice. A tak jsem je ani neporovnal. A to jsem udělal chybu, protože by jsem zjistil že jsou stejně široké jako jeté původní a tak už předem jsem mohl vědět že to brzdit nebude. Dobrý, rukou to kolo zastaví na tlačení taky když tak to doladím. Ale při jízdě jsem zjistil že to nebrzdí takřka vůbec. Takže zase odstavit do dílny a můžeme se do toho pustit. Vytáhnul jsem špinavé původní čelisti a ty pořádně vypral. Nechám na ně nalepit nové obležení s větší výškou obložení a to pak upravím na buben přesně. Tak snad to bude fungovat. Doposud jsem využíval opravy čelistí u dodavatele ale ten lepil obložení jen o chlup větší jak původní.

15.4.2021

Čelisti se mi vrátily na zpět a tak přikládám pár fotek pro porovnání. Čtyři nově nalepené kusy a jedna původní čelist pro porovnání. Vypadá to moc dobře. Takže poskládat brzdové štíty, zajistit pružiny aby se neotevíraly při stáčení a můžeme je zarovnat na průměr bubnu. Jak si to sedne to bude brzdit jako ďábel. Alespoň doufám.

Zajistil jsem pružiny drátem aby se při otáčení na soustruhu neotevíraly čelisti a srovnal jsem obložení podle průměru bubnu. Doladěno nachystáno a namontováno na motocykl. Chod mají obě brzdy dobrý, zadní jsem ani na napínáku bowdenu nenapínal. Přední jsem musel protože byl volný bowden. Přední brzdí hned ze začátku a na fest je zhruba v polovině chodu páčky. Zadní brzda má zášlap cca 3cm a je na fest ale brzdění začíná hned od prvního šlápnutí. Zatím to ještě není ono, sice brzdy brzdí ale budou potřebovat pár kilometrů aby se usadily a pak věřím že to budou dobré brzdy.

Ještě malá ukázka z rovnání na soustruhu. Chtěl jsem to trochu zpomalit ale zatím jsem nic lepšího nenašel v telefonu.