ČZ 150 C z roku 1951 – Výměna gumového potahu sedla

Samotné vytažení rámu z gumy sedla ČZ 150 C je velice snadné avšak jedna část je tak trochu zapeklitá. Musel jsem totiž přijít na to, jak s dílem zatočit, zatáhnout a přitom i trochu zakroutit s gumovým potahem. Ale po chvilce je vždy vyhráno. Samozřejmě sedlo se musí demontovat na samotnou gumu s rámem. Nejprve jsem musel vytáhnout tvarovanou kulatinu ven ze zadní trubky. Stačí za ní silněji zatáhnout a vyleze ven. Byla malinko napružená.


Jakmile jsem měl jednu stranu venku, musel jsem vytáhnout i tu druhou. Stejný postup, jen už tam tak silně nedržela a šla vytáhnout jednoduše. Pak už nic nebránilo, aby jsem kulatinu vytáhl z gumy ven. Zvolil jsem si náhodně stranu a tou jí vysunul ven. Tohle byl zatím jednodušší úkon, to horší teprve příjde.


Na řadu tedy přichází zadní držák. K jeho vytažení už bylo zapotřebí více síly při kroucení rukou. Začal jsem šroubem na pravé straně. Musel jsem vytlačit gumu nad šroub. Podařilo se až jsem zahnul gumu směrem dovnitř. Potom stejným postupem jsem vytáhl i druhý šroub a zadní díl sedla jde konečně vytáhnout ven z gumy.


A protože nové gumy nemají díry, musel jsem si je zaměřit na starém potahu. Třeba je taky někdo využije.


Rámeček sedla jsem načernil a pořídil jsem si 2 nové potahy, které bylo potřeba nově natáhnout. Článek o sedlech už tu mám (Renovace sedel).